1519Anthony DavidsonSuper Aguri-Honda551 γύρος197.06421
1618Takuma SatoSuper Aguri-Honda542 γύροι196.41519
178Kazuki NakajimaWilliams-Toyota542 γύροι196.02222
-14Sebastien BourdaisToro Rosso-Ferrari0Έξοδος
18
Ταχύτερος γύρος
-3Nick HeidfeldBMW Sauber551:35.366

Ένα λάθος του Φελίπε Μάσα ήταν αρκετό για να χαρίσει στον Κίμι Ραϊκόνεν και την Φέραρι την πρώτη θέση στο Γκραν Πρι της Μαλαισίας. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Φόρμουλα Ενα πέτυχε την πρώτη του νίκη, μετά την αποτυχία του στον αγώνα της Μελβούρνης (εγκατέλειψε 5 γύρους πριν το τέλος), αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον πιλότο της BMW Ζάουμπερ, Ρόμπερτ Κούμπιτσα, ενώ ακολούθησε στην τρίτη ο πιλότος της ΜακΛάρεν, Χέικι Κοβαλάινεν.

Τέταρτος ήταν ο Ιταλός Γιάρνο Τρούλι με Τογιότα, ενώ ο νικητής του εναρκτήριου αγώνα της Αυστραλίας, Λιούις Χάμιλτον, με ΜακΛάρεν, τερμάτισε 5ος.

Η Φεράρι θα μπορούσε να κάνει το 1-2 στην Σεπάνγκ αν ο Φελίπε Μάσα που ξεκίνησε από την pole position, αλλά έχασε γρήγορα την πρωτοπορία από τον ομόσταυλό του, Κίμι Ραϊκόνεν (σ.σ. στον πρώτο ανεφοδιασμό), δεν έκανε το παιδαριώδες λάθος στον 31ο γύρο που τον οδήγησε στην εγκατάλειψη. Ο Βραζιλιάνος ήταν στη δεύτερη θέση χωρίς να πιέζεται ιδιαίτερα από κάποιον...

Ο αγώνας δεν εξελίχθηκε καθόλου καλά για την ΜακΛάρεν και ιδιαίτερα για τον νικητή του πρώτου γκραν πρι της χρονιάς, Λιούις Χάμιλτον. Ο Βρετανός αντιμετώπισε προβλήματα με το στήσιμο της MP4-23 και δυσκολεύτηκε αρκετά καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ έχασε πολύ χρόνο στην πρώτη του επίσκεψη στα pits (σ.σ. πρόβλημα στο δεξί τροχό).

Ο επόμενος αγώνας του παγκοσμίου πρωταθλήματος θα διεξαχθεί στο Μπαχρέιν, στις 6 Απριλίου.